ABD, İran'a Ait Domainleri Ele Geçirdi

ABD Adalet Bakanlığı ve FBI'ın ortak operasyonuyla, İran hükümeti tarafından yönetilen, propaganda ve yalan haber yaymak için kullanılan domainler ele geçirildi.

Ali
Ct, 10/10/2020 - 00:05
Güvenlik
ABD, İran'a Ait Domainleri Ele Geçirdi

ABD yetkilileri tarafından yürütülen operasyonda, İran hükümeti tarafından yönetilen, propaganda ve yalan haber yaymak için kullanılan domainler ele geçirildi.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, İran Devrim Muhafızları Ordusuna ait 92 domainin yasadışı bir şekilde küresel bir dezenformasyon kampanyası yürütmek için kullanıldığı söylendi.

Adalet Bakanlığı'nın web sitesi üzerinden paylaşılan yazıya göre söz konusu domainlerden dördü (newsstand7.com, usjournal.net, usjournal.us ve twtoday.net) gerçek haber siteleri olarak gözüküyordu ancak gerçekte İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yönetiliyordu.

Bu sitelerin, ABD vatandaşlarını hedefleyen içerikler oluşturarak İran propagandası gerçekleştirdiğini söyleyen Adalet Bakanlığı, geri kalan domainlerin ise diğer ülkelerde, İran propagandası yapmak için kullanıldığını belirtti.

FBI'dan bir yetkili, Google'dan aldıkları istihbaratla başlattıkları bu operasyonun, FBI ve sosyal medya şirketleri (Facebook ve Twitter) ile ortak olarak yürütüldüğünü söyledi.

Ulusal Güvenlik Başsavcı Yardımcısı John C. Demers, "İran Hükümeti'nin ABD şirketlerini ve sosyal medyayı gizlice propaganda yaymak, Amerikan kamuoyunu gizlice etkilemeye çalışmak ve anlaşmazlık yaratmak için kötüye kullanmasını engellemek için tüm araçlarımızı kullanmaya devam edeceğiz" dedi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.