ABD Hava Kuvvetleri, Disketlerden Vazgeçiyor

ABD Hava Kuvvetleri, ülkenin nükleer operasyonlarının yönetiminde kullanılan sistemlerdeki disketlerden kurtuluyor.

Ali
Ct, 19/10/2019 - 23:54
Güvenlik
ABD Hava Kuvvetleri, Disketlerden Vazgeçiyor

Disketler veya İngilizce adıyla floppy diskler, günümüzde kullanılmayan ama bir zamanların veri depolama birimi olarak hizmet veren teknolojik ürünleriydi.

Günümüzde kullanılmamalarına rağmen çok nadir de olsa bazı kurumların bu disketleri kullandığı ortaya çıkıyor. Kurumların bunu kullanmalarındaki neden ise ellerinde bulunan eski bilgisayarların sadece disketleri çalıştırabiliyor olması olabilir.

Bu kurumlardan biri de ABD Hava Kuvvetleri. ABD Hava Kuvvetleri'ne bağlı olan ve ülkenin nükleer operasyonlarını yönetmek için kullanılan SACCS'in, 2016 yılında Hükümet Sorumluluk Ofisi tarafından yayınlanan bir raporda eski bilgisayar sistemleri kullandığı belirtilmiş ve kurumun bunları değiştirmesi gerektiği söylenmişti.

ABD basınındaki haberlere göre SACCS'te (Strategic Automated Command and Control System) kullanılan floppy diskler artık yerini SSD'lere bıraktı ve bu değişim bu yılın haziran ayında gerçekleşti.

Bir internet sitesine konuşan Hava Kuvvetlerin'den Jason Rossi, Hava Kuvvetleri'nin tüm SACCS sistemlerini modernleştirmeye niyetli olmadığını, çünkü bu sistemlerin internete bağlı olmadığını ve bu yüzden hackerlardan uzakta kalarak güvende kaldığını söyledi. Ayrıca Rossi, "IP adresi olmayan bir şeyi hackleyemezsiniz. Bu çok benzersiz bir sistem; eski ve çok iyi" dedi.

SACCS'in bu zamana kadar disketleri kullanmasındaki sebep, sistemdeki ana bilgisayarın IBM Series/1 olmasından kaynaklanıyordu.

ABD'nin, nükleer operasyonları yönetmek için bu tarz eski ürünler kullanması fazla mantıklı değil. Bu sistemler internete bağlı olmasa da çeşitli güvenlik sorunlarına sahip olabilir. Örneğin, SACCS'e ihtiyaç duyulan bir anda 1976 yılından kalma bu bilgisayarın arıza yaptığını ve bunun ne tür sonuçlar doğuracağını düşünün.

İşte bu yüzden dünya üzerindeki bütün kurumların eski sistemlere tamamıyla veda etmesi gerekiyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.