6.9 Milyon Organ Bağışçısının Verileri Kayboldu

Hollanda hükümeti, 6.9 milyondan fazla organ bağışçısının kişisel verilerini barındıran iki hard diskin kaybolduğunu açıkladı.

Ali
Per, 12/03/2020 - 00:24
Güvenlik
6.9 Milyon Organ Bağışçısının Verileri Kayboldu

Hollanda Sağlık, Refah ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 6.9 milyondan fazla organ bağışçısının kişisel verilerini barındıran hard diskler kayboldu.

Kurumlar bazen siber güvenlik önlemlerini alırken bazı şeyleri göz ardı edebiliyor. Bunlardan birisi, bilgisayar, sunucu veya hard disk gibi cihazların fiziksel güvenliği.

Bu cihazların fiziksel güvenliğinin sağlanması önem arz ediyor. Örneğin; fiziksel güvenliği sağlanmamış bir hard diskin çalınması, kaybolması veya hasar görmesi oldukça yüksek bir ihtimal. Böyle bir durum yaşandığında ise şirketler büyük bedeller ödeyebiliyor.

İşte böyle bir durum Hollanda'da meydana geldi ve Hollanda Sağlık, Refah ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 6.9 milyondan fazla organ bağışçısının Şubat 1998 ile Haziran 2010 arasında toplanan kişisel verilerinin olduğu iki hard disk kayboldu.

Yetkililer, disklerin en son 2016 yılında kullanıldığını çünkü o tarihte yeni diskler kullanmaya başladıkları için onları güvenli bir kasaya yerleştirdiklerini söyledi ve daha sonra yetkililer, bu yılın başlarında hard disklerin yerinde olmadığını fark etti.

Bu disklerin içinde 6.9 milyon organ bağışçısına ait, ad, soyad, cinsiyet, doğum tarihi, adres, bağışladığı organ, kimlik numarası ve imzanın bir kopyası gibi bilgiler yer alıyordu.

Yetkililer, söz konusu verilerin üçüncü taraflarca kötüye kullanıldığına dair herhangi bir bulguya rastlamadıklarını söyledi.

Kaynak: ZDNet

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.