65 Bin Çalışanın Verisini Çalan Hacker Tutuklandı

2014 yılında, 65 binden fazla Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi çalışanının kişisel verilerini ele geçiren hacker tutuklandı.

Ali
Pt, 22/06/2020 - 00:12
Güvenlik
65 Bin Çalışanın Verisini Çalan Hacker Tutuklandı

ABD Adalet Bakanlığının internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, 2014 yılında 65 binden fazla Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi (UPMC) çalışanının kişisel verilerini ele geçiren hacker tutuklandı.

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi, 85 binden fazla çalışanıyla ve 36'dan fazla hastanesiyle ABD'nin en büyük sağlık kuruluşlarından biridir.

Açıklamaya göre, Justin Sean Johnson adlı şahıs 1 Aralık 2013'te şirketin insan kaynakları sunucusuna sızdı ve aynı gün bu sunucu üzerinden yaklaşık 23,500 çalışanın kişisel bilgilerine erişti.

Yine açıklamaya göre hacker, 21 Ocak ile 14 Şubat 2014 tarihleri arasında, on binlerce çalışanın kişisel verilerini ele geçirmek için sunuculara erişti. Ayrıca yetkililer, hackerın çalışanların kişisel verilerini ele geçirdikten sonra dark web üzerinden bu verileri sattığını belirtti.

Avukat Scott W. Brady, "Justin Johnson, Pensilvanya'daki en büyük sağlık sistemi çalışanlarının her birinin isimlerini, sosyal güvenlik numaralarını, adreslerini ve maaş bilgilerini çalmakla suçlanıyor" dedi.

Sattığı kullanıcı verileriyle yüzbinlerce dolarlık alışveriş yapan hacker, suçlu bulunduğu takdirde beş yıla kadar hapis cezasıyla ve 250 bin dolardan fazla para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.