56 Android Uygulamasında Zararlı Yazılım Bulundu

Check Point araştırmacıları, yaklaşık 1 milyon kez indirilen 56 Android uygulamasında Tekya adındaki zararlı yazılımı keşfetti.

Ali
Ct, 28/03/2020 - 23:57
Güvenlik
56 Android Uygulamasında Zararlı Yazılım Bulundu

Google, Play Store'a yüklenen uygulamaları her ne kadar denetlese de birçok kez hackerlar, bu denetimleri atlatarak zararlı yazılım barındıran uygulamaları Play Store'a yüklemeyi başarıyor.

Siber güvenlik şirketi Check Point de yaptığı araştırmalarda bu zararlı uygulamalardan bazılarını keşfetti. Araştırmacılar, 56 uygulamada "Tekya" adı verilen zararlı yazılım barındırıldığını ve bu uygulamaların 24'ünün çocuklar için tasarlandığını (Oyunlar ve bulmacalar gibi), diğerlerinin ise hesap makinesi ve çeviri vb. gibi uygulamalardan oluştuğunu söyledi.

Kullanıcılar bu uygulamalardan birini indirdiğinde telefonlarına zararlı yazılım bulaşıyordu. Tekya adındaki zararlı yazılım, kullanıcının haberi olmaksızın çeşitli reklamlara tıklıyordu ve bunu gerçek bir kullanıcıymış gibi yapmak için MotionEvent mekanizmasını kullanıyordu.

Check Point, yaklaşık 1 milyon kez indirilen bu uygulamaların hepsinin Play Store'dan kaldırıldığını ancak bu olayın Play Store'un zararlı yazılımlar barındırmaya devam ettiğini vurguladığını yani kullanıcıların uygulama indirirken yalnızca Play Store'un güvenlik önlemlerine güvenmemesi gerektiğini söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.