538 Milyon Weibo Kullanıcısının Verileri Satılıyor

Bir hacker, dark web üzerinden Çin'in popüler sosyal medya platformu olan Weibo'nun, 538 milyon kullanıcısının verilerini satıyor.

Ali
Sa, 24/03/2020 - 00:50
Güvenlik
538 Milyon Weibo Kullanıcısının Verileri Satılıyor

ZDNet, Çin'in en çok ziyaret edilen internet sitelerinden biri olan sosyal medya platformu Weibo'nun, 538 milyondan fazla kullanıcısının verilerinin dark webte satıldığını tespit etti.

Yayınlanan habere göre dark webte yayınlanan bazı reklamlarda bir hacker, 2019'un ortalarında Weibo'yu hacklediğini ve kullanıcı veritabanının bir kısmını ele geçirdiğini iddia ediyordu.

Hacker, elindeki verileri 1,799 Çin Yuanına satıyordu ve bu fiyat hackerın elinde 538 milyon kullanıcıya ait verinin olduğu düşünülünce oldukça az görünebilir ancak veriler arasında kullanıcıların şifreleri olmadığından bu fiyat normal olarak karşılanabilir.

Hackerın elindeki veriler, 538 milyondan fazla Weibo kullanıcısına ait gerçek ad, kullanıcı adı, cinsiyet, konum ve telefon numarası gibi kişisel bilgilerden oluşuyor.

Hackerların bu verileri nasıl ele geçirdiği şu an için bilinmiyor. Ayrıca satışa sunulan bu veriler, kullanıcıların şifresini içermese de hackerların, bu veriler ile phishing kampanyaları düzenleyebilme ihtimalleri bulunuyor.

Olayla alakalı olarak Weibo yetkilileri, ilgili kurumların olaydan haberdar edildiğini ve soruşturmanın sürdüğünü söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.