515 Binden Fazla Telnet Şifresi Yayınlandı

Bir hacker, sunucularda, routerlarda ve diğer IoT cihazlarında kullanılan 515 binden fazla Telnet oturum açma bilgisini yayınladı.

Ali
Pa, 19/01/2020 - 18:24
Güvenlik
515 Binden Fazla Telnet Şifresi Yayınlandı

Telnet, uzaktaki bir makineye (Sunucu, router vb.) bir kullanıcı adı ve şifre ile bağlanmayı sağlayan ve artık günümüzde pek fazla kullanılmayan bir protokoldür.

Ancak Telnet günümüzde pek fazla kullanılmasa da bir hacker, sunuculara, evlerde kullanılan routerlara ve diğer IoT cihazlarına ait 515 binden fazla Telnet oturum açma bilgisini yayınladı.

Popüler bir hacker forumunda liste/listeler halinde yayınlanan bilgiler, söz konusu cihazların IP adresini, Telnet kullanıcı adını ve şifresini içeriyordu.

Siber güvenlik uzmanlarına göre hacker, tüm interneti tarayarak Telnet kullanan cihazları tespit etti. Daha sonra genellikle varsayılan kullanıcı adı ve şifreler kullanan veya tahmin edilmesi kolay şifreler kullanan cihazların oturum açma bilgilerini ele geçirdi.

Hackerın yayınladığı söz konusu listelerin tarihleri 2019'un Ekim ve Kasım aylarına ait ve bu, listedeki cihazlardan bazılarının artık farklı bir IP adresine sahip olabileceği veya Telnet oturum açma bilgilerinin değişmiş olabileceği anlamına geliyor.

Listedeki bilgilerden bazıları geçerliliğini yitirse bile siber güvenlik uzmanları, bu bilgilerin hackerlar için son derece yararlı bilgiler olduğunu söyledi.

Kaynak: ZDNet

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.