400 Bin Ödeme Kartı Joker's Stash'te Satılıyor

Ödeme kartı verilerinin satıldığı Joker's Stash'te, Güney Kore ve ABD vatandaşlarına ait yaklaşık 400 bin ödeme kartı bilgisinin satıldığı tespit edildi.

Ali
Sa, 28/04/2020 - 00:17
Güvenlik
400 Bin Ödeme Kartı Joker's Stash'te Satılıyor

Siber güvenlik şirketi Group-IB, siber saldırılar sonucu ele geçirilmiş ödeme kartı verilerinin satıldığı bir internet sitesi olan Joker's Stash'te, Güney Kore ve ABD vatandaşlarına ait yaklaşık 400 bin ödeme kartı bilgisinin satıldığını tespit etti.

Group-IB, 9 Nisan günü Joker's Stash'te, yaklaşık 400 bin ödeme kartı bilgisinin satıldığını tespit ettiklerini ve bu kart bilgilerinin Güney Kore ve ABD vatandaşlarına ait olduğunu söyledi.

Group-IB, Joker's Stash'te satılan ve toplam 397,365 kayıt bulunan veritabanının sitedeki ilanında, Güney Kore'den bahsedilmediğini ancak veriler incelendiğinde kayıtlar arasında Güney Kore'den 198,233 kayıt olduğunu tespit ettiklerini ayrıca, ABD'den 199,132 kayıt olduğunu söyledi.

Joker's Stash'teki ilanda, her bir kayıt için 5 dolar isteniyor ve bu, tüm veriler için 1,985,835 dolar ödenmesi gerektiği anlamına geliyor. Group-IB ayrıca ilanda, verilerin geçerlilik oranının %30-40 olduğunun söylendiğini belirtti.

Group-IB'den Shawn Tay, "Bu verileri satın alan dolandırıcıların, çalınan kayıtları nakde çevirmeleri hâlâ mümkündür. Kartı veren makam tarafından derhal bir ihlal tespit edilmezse, sahtekârlar genellikle klonlanmış kartlar üretir ve ATM'lerden para çekebilir" dedi.

Söz konusu kart bilgilerinin henüz kaynağının bilinmediğini, ayrıca Group-IB tarafından Güney Kore ve ABD'deki devlet ve ilgili banka yetkililerinin konuyla ilgili olarak uyarıldığını belirtelim.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.