39 Dolarlık Telefonda Zararlı Yazılım Bulundu

ABD hükümetinin düşük gelirli vatandaşların alması için destek verdiği akıllı telefonda kötü amaçlı yazılımlar keşfedildi.

Ali
Cu, 10/01/2020 - 23:58
Güvenlik
39 Dolarlık Telefonda Zararlı Yazılım Bulundu

ABD hükümetinin düşük gelirli vatandaşların alması için desteklediği bir telefon olan "Unimax U683CL'de" önceden yüklenmiş kötü amaçlı yazılımlar bulundu.

Malwarebytes tarafından paylaşılan blog gönderisinde, ABD hükümetinin desteğiyle Assurance Wireless tarafından satılan Unimax U683CL adlı akıllı telefonun, önceden yüklenmiş iki tane kötü amaçlı yazılım barındırdığı söylendi.

Araştırmacılar, Ekim 2019'da bu telefonu kullanan bazı vatandaşlardan aldıkları şikayetler üzerine bir Unimax U683CL aldıklarını ve cihazı incelemeye başladıklarını söyledi. Malwarebytes, bulgularını Assurance Wireless ile paylaştıklarını ancak bir geri dönüş alamadıklarını ve şimdi keşfettiklerini herkesle paylaştıklarını söyledi.

Keşfedilen ilk zararlı uygulama telefona önceden yüklenmiş olarak gelen "Wireless Update" adında bir uygulama. Bu uygulama kullanıcılara hiçbir şekilde bir bildirim göstermeden cihazdaki diğer uygulamaları güncelliyor.

Araştırmacılar, keşfedilen diğer zararlı uygulamanın telefonun kendi "Ayarlar" uygulaması olduğunu, bu uygulamanın kaldırılamaz olduğunu çünkü uygulama kaldırıldığında telefonun çalışmadığını söyledi. Araştırmacılar ayrıca, bu uygulamanın HiddenAds adı verilen bir trojan yüklediğini söyledi.

Malwarebytes, telefonda bulunan kötü amaçlı yazılımların ve telefon üreticisinin Çin menşeili olduğunu ancak şirketin bu kötü amaçlı yazılımların varlığından haberdar olup olmadığını bilmediklerini söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.