38 Bin Öğrenci Şifre Almak İçin Sıraya Girdi

Virüs saldırısına maruz kalan Justus Liebig Üniversitesi'nin öğrencileri yeni e-posta şifrelerini almak için sıraya girdi.

Ali
Çar, 18/12/2019 - 23:53
Güvenlik
38 Bin Öğrenci Şifre Almak İçin Sıraya Girdi

Almanya'daki üniversitelerden biri olan Justus Liebig Üniversitesi'nde geçtiğimiz hafta yaşanan virüs saldırısının ardından öğrencilerin yeni e-posta şifreleri almaları gerekti ve öğrenciler şifrelerini almak için sıraya girdi.

Geçtiğimiz hafta Justus Liebig Üniversitesi, adı ve işlevi açıklanmayan bir kötü amaçlı yazılıma maruz kaldı. Adı açıklanmayan bu virüs, üniversitenin tüm IT altyapısını etkiledi ve tüm ağ 8 Aralık'tan beri kapalı durumda.

Üniversitenin IT personeli, okuldaki tüm bilgisayarların hepsini antivirüs yazılımlarıyla taradı ve bunu hem geçen hafta hem de geçtiğimiz hafta sonu yaptı.

Yetkililer, virüsün okulun e-posta sunucusuna da bulaştığını düşündüğünden, önlem olarak tüm öğrencilerin ve çalışanların e-posta şifreleri sıfırladı. Ancak öğrencilerin yeni şifreleri kişisel e-posta hesaplarına gönderilemedi.

Bunun nedeni Alman Ulusal Araştırma ve Eğitim Ağı tarafından belirlenen bazı yasal gerekçelerdi. Bu yüzden öğrenciler şifrelerini almak için kimlik kartlarını kullanmak zorunda kaldı ve ortaya e-posta şifresi almak için bekleyen öğrencilerden oluşan bir kuyruk çıktı.

Neyse ki yetkililer, tüm öğrencileri ve çalışanları şifrelerini almaları için aynı anda çağırmadı ve kişinin doğduğu aya göre düzenlenen bir programa göre öğrenciler ve personeller şifrelerini almaya gitti.

Kaynak: ZDNet

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.