24 Tehlikeli Android Uygulaması Keşfedildi

VPNpro, kullanıcılardan tehlikeli izinler isteyen ve yüz milyonlarca kez indirilen 24 Android uygulaması keşfetti.

Ali
Sa, 04/02/2020 - 15:55
Güvenlik
24 Tehlikeli Android Uygulaması Keşfedildi

VPNpro tarafından yapılan bir araştırmada, yüz milyonlarca kez indirilen 24 Android uygulamasının, kullanıcılardan "tehlikeli" izinler istediği tespit edildi.

VPNpro araştırmacıları, Çin merkezli elektronik şirketi olan TCL'in sahibi olduğu mobil uygulama geliştiricisi Shenzhen HAWK Internet Co. tarafından geliştirilen uygulamaların, kullanıcılardan istediği izinlerin "tehlikeli" olduğunu tespit etti.

HAWK Internet ve ona bağlı dört geliştirici stüdyosu tarafından üretilen 24 uygulamanın 382 milyon kez indirildiği söylendi.

Araştırmacılar daha önceki yıllarda keşfedilen "Weather Forecast" uygulamasının kullanıcı verilerini Çin'deki bir sunucuya gönderdiğini, ve yine daha önceki yıllarda Hindistan'ın "Virus Cleaner" adlı uygulamayı casus yazılım olarak tanımladığını ve askeri personeli bu uygulamayı telefonlarından silmeleri için uyardığını söyledi.

Bu iki uygulamanın, VPNpro araştırmacılarının da belirttiği gibi daha önceden kullanıcılar için risk teşkil ettiği tespit edilmişti. VPNpro araştırmacıları ise HAWK Internet ve ona bağlı geliştiriciler tarafından geliştirilen diğer uygulamaların da kullanıcılar için tehlikeli olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, söz konusu uygulamaların kullanıcılardan arama yapma, fotoğraf çekme, video kaydetme ve ses kaydetme gibi çeşitli izinler istediğini söyledi.

Bu izinlerin, HAWK Internet tarafından geliştirilen uygulamalar için gereksiz ve tehlikeli olduğunu söyleyen VPNpro, bu uygulamaların Google Play'de bulunduğunu ve kullanıcıların söz konusu uygulamaları telefonlarından kaldırmalarını önerdiklerini söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.