10 Year Challenge, Facebook'un İşi Mi?

Son günlerde Facebook'ta başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan "10 Year Challenge" akımı Facebook'un bir projesi olabilir mi?

Ali
Cu, 18/01/2019 - 22:49
Güvenlik
10 Year Challenge, Facebook'un İşi Mi?

Son günlerde Facebook'ta başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan "10 Year Challenge" akımı Facebook'un bir projesi olabilir mi?

"10 Year Challenge", Facebook'ta kullanıcıların 10 yıl önceki bir fotoğrafıyla ve şuan ki bir fotoğrafını paylaşarak aradaki farkı göstermesine verilen yeni bir akımın ismi.

Bilindiği gibi sosyal medyada farklı farklı akımlar ara sıra ortaya çıkıyor ve hemen hemen tüm kullanıcılar bu akımlara katılıyor. İşte söz konusu bu akım da yine daha önceden ortaya çıkmış herhangi bir akım gibi değerlendirildi.

Ama bazı araştırmacılar tarafından, Facebook'ta başlayan bu akımın, Facebook'un yüz tanıma için kullandığı bir yapay zeka için veri tabanı oluşturduğu iddia edildi. İddiaya göre Facebook, kullanıcıların paylaştığı 10 yıl önceki fotoğraflarıyla, şuan ki fotoğraflarını karşılaştırarak bir yüz tanıma algoritması geliştirmek istiyor.

Facebook cephesinden söz konusu iddialar hakkında bir açıklama geldi. Facebook, bu akımın kullanıcılar tarafından başlatıldığını ve Facebook'un iddiada bahsedildiği gibi bir amacının olmadığını söyledi.

Facebook'un yaşamış olduğu daha önceki veri ihlallerine baktığımızda, Facebook'un kullanıcılara pek de dürüst açıklamalar yaptığını ve onların güvenliğini düşündüğünü söyleyemeyiz. Bu yüzden Facebook'un yaptığı bu açıklamaya pek güvenmemek gerektiğini ama söz konusu iddialara da herhangi bir kanıt sunulmadan inanmanın da çok doğru olmayacağını söylemekte fayda var.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.