Huawei'den ABD'ye Karşı Hamle

ABD ile Çin arasındaki gerilimden payını alan Huawei, ABD'ye kolay yem olmak istemiyor.

Ali
Sa, 21/05/2019 - 18:22
Teknoloji
Huawei'den ABD'ye Karşı Hamle

ABD ile Çin arasındaki gerilimden payını alan Huawei, ABD'ye kolay yem olmak istemiyor.

ABD'nin Çin'i hedef aldığı yaptırımlar sonucu ABD'li şirketler ile Huawei arasındaki anlaşmalar iptal edildi. Huawei'yi en çok etkilemesi beklenen anlaşma iptali ise Google'ın Huawei'nin Android lisansını iptal etmesi oldu.

Bu iptalin ardından ise Huawei, kendi başının çaresine bakmak için kendi işletim sistemini yayınlamaya hazırlanıyor. Daha önceden Huawei'nin her kötü ihtimale karşı kendi işletim sistemini geliştirdiği biliniyordu.

Financial Times'ta yayınlanan habere göre Huawei'nin Batı Avrupa başkan yardımcısı Tim Watkins, Huawei'nin kendi mobil işletim sistemini yayınlamaya hazırlandığını söyledi.

Çin'in belli bölgelerinde test edilen işletim sistemi, olumlu geri dönüşler aldı. Watkins, Google'ın Huawei'nin Android lisansını iptal etmesinin kendi işletim sistemlerini yayınlamalarına neden olduğunu söyledi.

Haberde, yayınlanması planlanan işletim sisteminin adının "HongMeng OS" olacağı söylendi. Ayrıca otoriteler, Huawei'nin işletim sistemi yayınlamasının işin kolay kısmı olduğunu, asıl zorluğun yayınlanacak bu işletim sistemine uygulama desteğinin sağlanması olduğunu söylüyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.