Google, Huawei İle Ticari Faaliyetlerini Durdurdu

Google, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefonu üreticisi Huawei ile tüm ticari faaliyetlerini askıya aldığını ve Android lisansını iptal ettiğini duyurdu.Bu kararın tüm dünyada…

Said A.
Pt, 20/05/2019 - 17:44
Güvenlik
Google, Huawei İle Ticari Faaliyetlerini Durdurdu

Google, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefonu üreticisi Huawei ile tüm ticari faaliyetlerini askıya aldığını ve Android lisansını iptal ettiğini duyurdu.Bu kararın tüm dünyada yoğun olarak kullanılan Huawei cihazlara büyük bir etkisi olacağı kesin.

Android lisansının iptali, Huawei'nin gelecekteki akıllı telefonlarının artık Android güncellemelerine ve Gmail, Play Store gibi uygulamalara, ayrıca Google teknik desteğine erişemeyeceği anlamına geliyor.

Peki neden? Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump, hükümetin onayını almadan ABD'de telekomünikasyon faaliyetlerini sürdüren yabancı şirketleri yasaklayan ulusal acil durum ilan ettiğini açıklayan bir karar açıkladı.

Trump yönetimi, Huawei Technologies Co Ltd ve 68 iştirakini, "Varlık Listesi" olarak adlandırdı; Varlık listesi, Qualcomm, Intel ve Google gibi Amerikan firmalarının ABD hükümetinden onay almadıkça işlem yapamayacağı şirketlerin listesi.

Bu kararın bir sonucu olarak, Google'ın yanı sıra dünyanın önde gelen mikroçip üreticilerinden üçü (Intel, Qualcomm ve Broadcom), Huawei ile olan ticari işlemlerinini durdurdu.

Ancak bu, mevcut Huawei kullanıcılarının Google hizmetlerinden tamamen mahrum kalacağı anlamına gelmiyor. Android'in resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, mevcut Huawei akıllı telefonların Google Play ve Google Play Protect gibi hizmetlere erişmeye devam edeceğini söylüyor. Fakat, Android Q gibi gelecekteki işletim sistemi güncellemelerini alamayacaklar.

Yeni Huawei cihazları, Ücretsiz olarak sunulan Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) aracılığıyla sunulan Android işletim sistemine erişmeye devam edecektir.

Huawei ise, "Android'i kullanmaktan men edilmek" gibi en kötü senaryolar için hazırlıklarına devam ediyor. Huawei'nin kendi işletim sistemini geliştirmeye çalıştığını, Huawei yöneticisi Richard Yu, Die Welt gazetesine verdiği röportajında bahsetmişti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.