Dragonfly Projesi Protesto Ediliyor

Google'ın Çin için geliştirdiği Dragonfly projesi, bazı Google çalışanları tarafından protesto edildi.

Ali
Çar, 28/11/2018 - 22:23
Teknoloji
Dragonfly Projesi Protesto Ediliyor

Google'ın Çin için geliştirdiği Dragonfly projesi, bazı Google çalışanları tarafından protesto edildi.

Google, Çin için özel bir arama motoru geliştirmeye başlamıştı. Geliştirilen bu arama motoruna Dragonfly ismi verilmişti. Dragonfly'ın sansürlü bir arama motoru olması planlanırken, ayrıca arama motorunun kontrolünün Çin hükümetine verilmesi de projenin özellikleri arasındaydı. Yani Çin hükümeti bu arama motorunu kullanan vatandaşlarının neyi görüp neyi görmemesi gerektiğini belirleyecekti.

Durum buyken bazı Google çalışanları bir araya geldi ve Uluslararası Af Örgütü'ne katıldı. Ayrıca söz konusu çalışanlar bir bildiri yayınlayarak Google'ı protesto etme nedenlerini açıkladı.

Yayınlanan bildiride, "Dragonfly’a karşıtlığımızın Çin ile alakası olmadığını bilmenizi istiyoruz. Bizler, her nerede olursa olsun, teknolojinin gücüyle zayıfların baskı altına alınmasına karşıyız. Çin hükümeti, ifade özgürlüğünü ve muhalefeti bastırmaya yatkın durumda. Çin’deki Dragonfly projesi, siyasi anlamda tehlikeli bir emsal oluşturacak ve diğer ülkelerin benzeri hizmet taleplerini reddetmeyi zorlaştıracaktır" ifadelerine yer verildi.

Tüm bu gelişmelerin ardından Google, Dragonfly projesinin geleceği hakkında herhangi bir açıklama yapmadı ve bu da Dragonfly projesinin hayata geçirilip geçirilmeyeceği konusunda kamuoyunda bir merak konusu oldu.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.