Teksas'ta Fidye Virüsü Saldırısı

ABD'nin Teksas eyaletinde, yerel yönetimleri etkileyen bir fidye virüsü saldırısı gerçekleşti.

Ali
Pa, 18/08/2019 - 22:33
Saldırılar
Teksas'ta Fidye Virüsü Saldırısı

Son zamanlarda ABD'deki yerel yönetimlere gerçekleştirilen fidye virüsü saldırıları oldukça hızlı bir şekilde artıyor.

Teksas Bilgi Kaynakları Departmanı'nın Cuma günü yaptığı duyuruyla, eyaletleri hedef alan bu saldırılara bir yenisinin daha eklendiği ortaya çıktı.

Bilgi Kaynakları Departmanı'nın yaptığı duyuruya göre Teksas eyaletine bağlı 20'den fazla yerel yönetim kurumu, fidye virüsü saldırısı nedeniyle rehin alındı.

Fidye virüslerinin temel prensibi bilgisayarlardaki dosyaları şifrelemek olduğundan, hackerlar söz konusu saldırıda da bu prensip üzerinden eylemlerini gerçekleştirdi.

Yani saldırıdan etkilenen kurumlardaki bilgisayarlar şu an için kullanılamaz durumda.

Yetkililer, acil durum birimlerinin devreye sokulduğunu ve durumu en kritik olan kurumlara yardım etmenin öncelik olduğunu söyledi.

Bleeping Computer'ın haberine göre saldırıdan etkilenen kurum sayısı şu an için 23 ve bu sayı artabilir.

Bilgi Kaynakları Departmanı'nın Cumartesi günü yaptığı bilgilendirmede ise Teksas eyaletinin sistemlerinin ve ağlarının fidye virüsü saldırısından etkilenmediği söylendi.

Olay hakkındaki soruşturma devam ettiğinden dolayı saldırı hakkında detaylı bilgi paylaşmayan yetkililer, saldırıların birbirinden bağımsız değil, koordineli olduğunu ve aynı hacker veya hackerlar tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.