SmarterASP Fidye Yazılımı Saldırısı Yaşadı

440 binden fazla müşteriye sahip hosting şirketi SmarterASP, fidye yazılımı saldırısına maruz kaldıklarını duyurdu.

Ali
Pa, 10/11/2019 - 23:16
Saldırılar
SmarterASP Fidye Yazılımı Saldırısı Yaşadı

1999 yılından beri hosting hizmeti sağlayan SmarterASP, sunucularındaki verilerin şifrelendiği bir fidye yazılımı saldırısı yaşadıklarını duyurdu.

440 binden fazla müşteriye sahip olan şirket, sitesinde bulunan destek bölümünden yaptığı duyuru ile müşterilerine bir fidye yazılımı saldırısı yaşadıklarını duyurdu.

Duyuruda, "Hosting hesabınız saldırı altındaydı ve hackerlar tüm verilerinizi şifreledi. Şimdi verilerinizin şifresini çözmek ve bunun bir daha asla olmayacağından emin olmak için güvenlik uzmanlarıyla çalışıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi için beklemeye devam edin" şeklinde bir mesaj bulunuyordu.

ZDNet, saldırının cumartesi günü gerçekleştiğini, şirketin internet sitesinin de saldırıdan payını aldığını ve dün, gün boyunca kapalı kaldığını ancak bu sabah açılabildiğini söyledi.

Yetkililer sorunu çözmek için çalışsalar da birçok müşteri sosyal medya üzerinden dosyalarının hâlâ şifreli olduğunu söylüyor. Tabi bu durum şu an için gayet normal gözüküyor çünkü şirketin 440 binden fazla müşterisi var ve bunların hepsinin fidye yazılımı saldırısı mağduru olduğunu düşünürsek sorunun çözümünün haftalar sürebileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca yine sosyal medyada paylaşılanlara göre sunuculardaki şifrelenen dosyaların uzantısı ".kjhbx" olarak görünüyor.

SmarterASP, hangi fidye yazılımının sunucularına bulaştığını, kaç müşterinin olaydan etkilendiğini kamuoyuyla paylaşmadı. Ancak olayla alakalı yapılacak incelemeler sonucu bu bilgiler paylaşılabilir.

Kaynak: ZDNet

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.