İran'a DDoS Saldırısı

İran'ın internet altyapısına düzenlenen DDoS saldırısı sonucu vatandaşlar, internete erişmekte güçlük yaşadı.

Ali
Pa, 09/02/2020 - 23:50
Saldırılar
İran'a DDoS Saldırısı

İran'ın internet altyapısına düzenlenen siber saldırı sonucu ülkedeki internet erişim oranı %75'e düştü.

Zaman zaman devletleri hedef alan DDoS saldırıları bu sefer İran'ı hedef aldı ve vatandaşlar internete erişmekte sorun yaşadı.

8 Şubat 2020'de sabah saatlerinde başlayan erişim sorunları, NetBlocks'un sosyal medyada yaptığı paylaşımlar sayesinde dünya tarafından duyuldu.

NetBlocks, paylaştığı bir tweette ülkedeki internete erişim oranının siber saldırı nedeniyle %75'e düştüğünü söyledi. Bu düşüşün sebebi olarak ise İran yetkililerinin maruz kalınan siber saldırıyı püskürtmek için devreye soktuğu "Dejfa" olarak bilinen sistem gösterildi.

İran Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı yetkilileri, bu sistemin saldırıyı başarılı bir şekilde engellediğini söylerken, saldırının gerçekleştiği saatten bir saat sonra kısmi olarak bir düzelme olduğunu söyleyen NetBlocks, erişim sorunlarının tamamının olay başladıktan yaklaşık 7 saat sonra düzeldiğini belirtti.

Saldırının kim veya kimler tarafından gerçekleştirildiği, faillerin devlet destekli hackerlar mı olduğu ve eğer öyleyse hangi ülkenin bundan sorumlu olduğu şu an için bilinmiyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.