CIA, Son 11 Yıldır Çinli Şirketleri Hedef Alıyor

Siber güvenlik şirketi Qihoo 360, CIA'in son 11 yıldır Çin merkezli şirketlere siber saldırılar düzenlediğini söyledi.

Ali
Sa, 03/03/2020 - 23:48
Saldırılar
CIA, Son 11 Yıldır Çinli Şirketleri Hedef Alıyor

Çin merkezli siber güvenlik şirketi Qihoo 360, son 11 yıldır ABD'nin istihbarat teşkilatı CIA'in Çin merkezli şirketlere siber saldırılar düzenlediğini söyledi.

Qihoo 360 tarafından yapılan araştırmaya göre CIA, Çin'in havacılık sektörünü, bilimsel araştırma kurumlarını, petrol endüstrisini, internet şirketlerini ve devlet kurumlarını hedef aldı.

Araştırmacılar, Eylül 2008 ile Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen saldırıların çoğunlukla Pekin, Guangdong ve Zhejiang'da bulunan kuruluşları hedef aldığını söyledi.

Söz konusu saldırıların hem Çin'deki hem de diğer ülkelerdeki sivil havacılık sektörünü hedeflediğini belirten araştırmacılar, CIA'in bu sektörü hedef almasındaki amacın gerçek zamanlı küresel uçuş durumu ve yolcu bilgileri gibi verileri ele geçirerek istihbarat amaçlı bilgi edinmek olduğunu söyledi.

Qihoo 360'ın, saldırıların sorumlularına APT-C-39 adını verdiğini ve ellerinde bu saldırıları gerçekleştirenlerin CIA olduğuna dair kanıtların olduğunu söylediklerini belirtelim.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.