Raccoon'un Popülerliği Artıyor

Siber güvenlik araştırmacıları, bir infostealer trojanı olan Raccoon'un her geçen gün yayılmaya devam ettiğini söyledi.

Ali
Sa, 25/02/2020 - 17:48
Güvenlik
Raccoon'un Popülerliği Artıyor

CyberArk araştırmacıları, son dönemde hack forumlarında satılan bir infostealer trojanı olan Raccoon'un popülerliğinin arttığını söyledi.

Infostealer trojanları, bulaştığı bilgisayardan veri toplamak için tasarlanmaktadır ve Raccoon adı verilen trojan da bu işlevi yerine getirmektedir.

İlk olarak Nisan 2019'da tespit edilen trojan, o tarihten itibaren hack forumları üzerinden birçok kişi tarafından satın alınmaya başlanmıştı. Raccoon'un popülerliğinin artmasının sebebi olarak ise barındırdığı özelliklere göre fiyatının (Haftalık 75 dolar veya aylık 200 dolar) uygun olmasıydı.

Araştırmacılar, Raccoon'un gelişmiş bir yazılım olmadığını ama teknik bilgiye sahip olmayan kişiler tarafından bu tür yazılımların her zaman alındığını söyledi.

Raccoon'un, phishing kampanyalarıyla dağıtıldığını söyleyen araştırmacılar, yazılımın yaklaşık 60 programdan bilgi toplayabildiğini söyledi.

Raccoon, tarayıcılardaki geçmiş, çerezler ve otomatik doldurma bilgilerini, kripto para cüzdanları (Electrum, Ethereum, Exodus, Jaxx, Monero, Bither) hakkında verileri ayrıca Thunderbird, Outlook ve Foxmail e-posta yazılımlarından veri topluyor.

CyberArk, Raccoon'un gelişmiş bir yazılım olmamasına rağmen popüler olduğunu ve olmaya devam edeceğini bu yüzden şirketlerin ve bireysel kullanıcıların phishing saldırılarına karşı dikkatli olmaları, kullanılan yazılımları güncel tutmaları ve antivirüs yazılımları kullanmaları gerektiğini söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.