Maze Team, Yeni Sızıntıları Yakında Açıklayacak

Popüler fidye yazılımı grubu Maze Team, yakında dünyaca ünlü bir şirketten sızdırdıkları verileri açıklayacaklarını söyledi.

Ali
Çar, 24/06/2020 - 00:11
Güvenlik
Maze Team, Yeni Sızıntıları Yakında Açıklayacak

Son zamanların popüler fidye yazılımı grubu Maze Team, internet sitesinden yaptığı duyuruyla yakında dünyaca ünlü bir şirketten sızdırdıkları verileri açıklayacaklarını söyledi.

Maze Team, dünya çapında faaliyet gösteren büyük ve orta ölçekli şirketlere "Maze fidye yazılımını" bulaştıran bir grup olarak faaliyetlerini sürdürmekte.

Bu grup, diğer birçok fidye yazılımı grubu gibi saldırdıkları şirkettin verilerini şifrelemeden önce sızdırıyor ve bunları, şirketten fidye isterken bir tehdit unsuru olarak kullanıyor ve şirket istenilen fidye miktarını ödemezse, ellerindeki verileri internet siteleri üzerinden yayınlıyor.

Maze Team, internet siteleri üzerinden, yaptıkları bazı saldırılar hakkında "basın duyuruları" yayınlamakta ve bu basın duyuruları incelendiğinde, bu fidye yazılımı saldırılarının bazı ilkeler çerçevesinde gerçekleştirildiği görülmekte.

Dün yayınlanan "basın duyurusunda" ise kendilerine fidye ödemeyen şirketlerin "kârlı değil zararlı çıktıklarını" iddia eden hackerlar, istedikleri fidyeyi ödemeyen bazı şirketler hakkında ayrıntılardan bahsetti.

Bu şirketlere örnek olarak, ST Engineering, MaxLinear, Conduent ve M. J. Brunner'ı gösteren hackerlar, söz konusu şirketlerin şifrelenmiş verileri kurtarmak için çok fazla para harcadığını iddia etti ve bunun yerine istenilen fidyenin ödenmesi gerektiğini ve bunun için müzakereye hazır olduklarını söyledi.

Maze Team ayrıca, yakında dünya çapında faaliyet gösteren büyük bir şirketin verilerini yayınlayacaklarını iddia etti.

Hackerların iddialarına rağmen siber güvenlik uzmanlarının, şirketlerin fidye yazılımına maruz kaldıktan sonra fidyeyi ödememeleri gerektiğini tavsiye ettiğini belirtelim.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.