Kriuchkov, Tesla'ya Fidye Yazılımı Saldırısı Düzenlemeyi Planlıyormuş

Geçtiğimiz hafta FBI tarafından tutuklanan Egor Igorevich Kriuchkov'un, elektrikli otomobil üreticisi Tesla'ya fidye yazılımı saldırısı düzenlemek istediği ortaya çıktı.

Ali
Ct, 29/08/2020 - 02:47
Güvenlik
Kriuchkov, Tesla'ya Fidye Yazılımı Saldırısı Düzenlemeyi Planlıyormuş

Geçtiğimiz hafta FBI tarafından tutuklanan ve Nevada'daki bir şirkete fidye yazılımı saldırısı düzenlemeyi planlayan Egor Igorevich Kriuchkov'un hangi şirkete bu siber saldırıyı düzenlemek istediği ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde ABD Adalet Bakanlığı tarafından sağlanan mahkeme belgelerine göre 27 yaşında bir Rusya vatandaşı olan Egor Igorevich Kriuchkov, bir fidye yazılımı grubunun üyesi olarak ABD'nin Nevada eyaletinde bulunan bir şirkete fidye yazılımı saldırısı düzenlemeyi planlamıştı.

Bu planın bir parçası olarak Rusya'dan ABD'ye giden Kriuchkov, Nevada'da bulunan söz konusu şirkette çalışan bir kişiye, şirkete fidye yazılımını bulaştırması için para teklif etmiş ve çalışanın bu durumu FBI'a bildirmesiyle 22 Ağustos tarihinde tutuklanmıştı.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından sağlanan mahkeme belgelerinde bahsi geçen Nevada'daki şirketin isminden bahsedilmiyordu ancak ABD basınındaki bazı haberlere göre bu şirket ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla.

Basındaki haberlere rağmen Tesla'dan herhangi bir duyuru gelmezken, Tesla'nın CEO'su Elon Musk Twitter hesabı üzerinden, söz konusu fidye yazılımı saldırısı girişiminin Tesla'yı hedef aldığını söyleyen haberlerden birine cevap vererek şirkete bir saldırı girişiminin gerçekleştirildiğini doğruladı.

Kriuchkov'un üyesi olduğu fidye yazılımı grubunun, geçmişte şirketlere fidye yazılımı saldırısı düzenleyip düzenlemediği bilinmiyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.