Kazakistan'dan HTTPS Adımı

Kazakistan hükümeti, vatandaşlarına ISS'ler aracılığıyla devlet tarafından takip edilebilen bir HTTPS sertifikasını kurmalarını söylüyor.

Ali
Cu, 19/07/2019 - 23:40
Güvenlik
Kazakistan'dan HTTPS Adımı

Kazakistan hükümeti yeni aldığı bir karar ile vatandaşlarını, devlet tarafından kontrol edilebilen bir HTTPS sertifikasını kurmaları konusunda uyarıyor.

Kazakistan hükümeti yerel ISS'lere, kullanıcılarını tüm cihazlarda ve her tarayıcıda devlet tarafından verilen bir sertifikayı yüklemeleri konusunda uyarmalarını söyledi.

Bu durum, sertifika kurulduktan sonra devlet yetkililerinin, sertifika üzerinden giden trafiği izleyebilmesine veya sertifika üzerinde herhangi bir değişiklik yapabilmesine olanak tanıyor.

17 Temmuz'dan itibaren Kazakistan vatandaşları, herhangi bir cihaz üzerinden internete girmeye çalıştığı zaman söz konusu sertifikayı nasıl kuracaklarının anlatıldığı sitelere yönlendirildiler.

Kazakistan Dijital Kalkınma, İnovasyon ve Havacılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yürürlüğe giren uygulamanın vatandaşların, devlet kurumlarının ve özel şirketlerin siber tehditlere karşı korunmasını arttırmayı amaçladığı söylendi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.