FaceTime Zafiyeti Görmezden Mi Gelindi?

Apple'ın, dün keşfedilen ve kişinin izinsiz dinlenmesine ve görüntülenmesine olanak tanıyan FaceTime zafiyetinden daha önceden haberinin olduğu iddia edildi.

Ali
Çar, 30/01/2019 - 23:48
Güvenlik
FaceTime Zafiyeti Görmezden Mi Gelindi?

Dün Apple'ın mobil cihazlar için geliştirdiği bir özellik olan FaceTime'da karşı tarafın dinlenmesine ve görüntülenmesine olanak tanıyan bir güvenlik zafiyetinin keşfedildiğini, sizlerle paylaşmıştık.

Bugün ise söz konusu zafiyetten Apple'ın daha önceden haberinin olduğu iddia edildi. İddiaya göre 20 Ocak'ta bir Twitter hesabından Apple'ın destek hesabı etiketlenerek bir paylaşım yapıldı. Yapılan paylaşımda, iPhone'larda bir güvenlik zafiyeti bulunduğu ve bu zafiyet sayesinde kişilerin izinsiz dinlenebileceği ve görüntülenebileceği söylendi.

Ardından Apple cephesinden herhangi bir geri dönüş alamayan Twitter hesabı, 21 Ocak'ta yine bir tweet attı ve bu sefer Apple CEO'su Tim Cook'u etiketledi. Atılan bu tweette ise "@tim_cook bu gerçek. Apple'ın bu konuyu ele almak için dikkatini çekmeye çalışıyorum ve ben sadece yeni güncellemenizde büyük bir sorun bulan bir gencin annesiyim. Bunu kendim doğruladım. Apple'dan biri bize cevap vermeli." şeklinde bir mesaj vardı.

Apple yine bir geri dönüş yapmadı ama tweetlerin sahibi hesap, bu sefer mail yoluyla Apple'a ulaşmaya çalıştı fakat yine herhangi bir geri dönüş alamadı.

Sonuç olarak söz konusu hesap sesini Apple'a duyuramamıştı ama dün birçok iPhone kullanıcısının sosyal medyada paylaştıkları videolarda söz konusu FaceTime zafiyeti dile getirilmişti.

Ayrıca bugün ABD'li bir avukat olan Larry D. Williams tarafından Apple'a bir dava açıldı. Davaya göre Williams, Apple'dan "ürün yükümlülüğü, ihmal, garanti ve yanlış beyan" iddiasıyla tazminat istiyor. Williams, söz konusu zafiyetin kişilerin özelini gizlice dinlemeye sebep olduğunu savunarak dava açtığını belirtti.

Apple'ın, söz konusu zafiyetten 28 Ocak günü haberdar olduğunu söylemesine rağmen Williams'ın elini güçlendiren bir koz bulunmakta. Bu koz, yukarıda belirttiğimiz Twitter hesabının 20 Ocak'ta Apple'ı söz konusu zafiyet hakkında uyarması.

Eğer mahkeme Williams'ı haklı bulursa Apple'ın başı "veri ihlali" suçlamalarıyla derde girebilir. Apple'ın, kullanıcıların veri güvenliğine büyük önem veren bir şirket olduğunu düşünürsek, "veri ihlali" suçlamaları şirket için hiç de iyiye işaret olmayacak gibi gözüküyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.