CIA, Yabancı Devletlere Siber Saldırı Düzenliyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın CIA'e verdiği yeni yetkiler, ajansın yabancı devletlere siber saldırı düzenlemesini kolaylaştırıyor.

Ali
Per, 16/07/2020 - 01:40
Güvenlik
CIA, Yabancı Devletlere Siber Saldırı Düzenliyor

Bazı ABD'li yetkililerin verdiği bilgilere göre ABD Başkanı Donald Trump'ın CIA'e verdiği yeni yetkiler, ajansın yabancı devletlere siber saldırı düzenlemesini kolaylaştırıyor.

Yahoo News'e konuşan eski hükümet yetkililerine göre 2018 yılında Başkan Donald Trump tarafından imzalanan bir karar ile CIA'in yabancı devletlere düzenleyeceği siber operasyonlarda daha hızlı karar almasının ve Beyaz Saray'dan daha bağımsız şekilde operasyonları yürütmesinin önü açıldı.

Bir yetkili, alınan bu kararla CIA'in daha özgür olduğunu ve böylelikle muhalif ülkelere (Rusya, Çin, İran ve Kuzey Kore) siber saldırılar düzenlendiğini söyledi.

Yetkili, düzenlenen siber operasyonların ayrıntılarına girmedi ancak Yahoo News, 2019'da gerçekleştirilen bazı siber saldırıların CIA tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Bu operasyonlardan birinin, İran'ın istihbarat personellerinin adları, adresleri, telefon numaraları, fotoğrafları gibi kişisel bilgilerinin ele geçirilmesini ve Telegram üzerinden yayınlanmasını kapsadığı söylenirken, bir diğerinin üç İran bankasının müşterilerine ait 15 milyon banka kartı bilgisinin yine Telegram üzerinden yayınlanmasını kapsadığı söylendi.

Ayrıca, Rusya'nın iç istihbarat teşkilatı FSB ile ortak çalışan yüklenici firma olan SyTech'in hacklenerek buradan sızan bilgilerin Digital Revolution adlı hacker grubuyla paylaşılmasının da CIA'in gerçekleştirdiği son siber operasyonlardan biri olduğu söylendi.

Son olarak, Yahoo News'e konuşan eski hükümet yetkililerinin, CIA tarafından düzenlenen operasyonlar hakkında detaylı bilgi vermediğinden Yahoo News'in bahsettiği saldırıların sorumlularının CIA olduğunun kesin olarak bilinmediğini belirtelim.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.