Ali
Cu, 22/02/2019 - 23:21

USOM Nedir?

İnternet keşfedildiğinde kimse internetin tehlikeli bir ortama dönüşeceğinden bahsedemezdi. Herkes internetin son derece yararlı bir icat olduğunu -ki son derece yararlıdır- ve herhangi bir zararının olmadığını söylerdi. Daha sonraları ise internetin zararları göz önüne çıktıkça internetin hem son derece yararlı hem de son derece zararlı bir icat olduğunu herkes gördü ama şimdi internetin kötülüklerinden bahsetmeyeceğim. Bunun yerine internette yani siber alemde biz nasıl kendimizi koruyorsak veya korumaya çalışıyorsak birileri de Türkiye'yi siber tehditlerden korumaya çalışıyor. Evet, size bahsedeceğim konu; "birileri" yani "USOM".

USOM Nedir?

USOM (Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi), 27.05.2013 tarihinde "Türkiye'nin siber güvenliğine karşı siber ortamda ortaya çıkan tehditlerin belirlenmesi, muhtemel saldırı ve olayların etkilerini azaltılması veya ortadan kaldırılmasına yönelik önlemlerin geliştirilmesi ve belirlenen aktörlerle paylaşılması amacıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde kurulmuştur."

USOM, BTK bünyesinde çalışmaktadır. Görevi, ulusal siber tehditleri tespit etmek, bu konudaki ihbarları değerlendirmek, bu siber tehditlerin tespitini ve etkisiz hale getirilmesini sağlamak ayrıca internet aktörleri, kolluk güçleri, uluslararası kuruluşlar, araştırma merkezleri ve özel sektör arasındaki iletişim ve koordinasyonu sağlamaktır. Ayrıca USOM, ulusal ve uluslararası siber güvenlik tatbikatları düzenleyerek kamu kurum ve kuruluşlarının siber saldırılara karşı farkındalığının ve hazırlığının arttırılması faaliyetleri ile bilinçlendirme ve yönlendirme faaliyetlerini hâlihazırda devam ettirmektedir.

USOM’un Son Kullanıcıya Faydası Var Mıdır?

Elbette vardır çünkü USOM, Türkiye'yi tehdit eden her türlü siber tehdidi bertaraf ettiği için dolaylı yoldan son kullanıcıya faydası olmuş olur. Ayrıca "usom.gov.tr" adresinde bulunan "zararlı bağlantılar" kısmında kullanıcılar tarafından ihbar edilmiş veya bizzat USOM tarafından tespit edilmiş zararlı web sitelerinin adresleri yer almaktadır. Böylece kullanıcılar zararlı web sitelerinin hangileri olduğunu öğrenerek bu sitelerden uzak durmuş olur.

İhbar Nasıl Yapılır?

İnternette karşılaştığınız ve zararlı olduğunu düşündüğünüz durumları "usom.gov.tr" adresine girerek "ihbar" bağlantısına tıklayarak ihbar edebilirsiniz.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.