Ali
Cu, 19/04/2019 - 22:58

Nmap Nedir?

Nmap, Gordon Lyon tarafından geliştirilen, taranan ağ hakkında çeşitli bilgilerin elde edilmesini sağlayan bir ağ güvenlik yazılımıdır. Nmap sayesinde taranılan ağın haritası çıkarılabilir, ağ makinelerinde çalışan servislerin durumları, işletim sistemleri, portların durumları öğrenilebilir.

Nmap Ne Amaçla Kullanılır?

Nmap'in kullanım alanları oldukça çeşitlidir ama temelde hepsi güvenlik amaçlı kullanımlardır ve kullanan kişiler de siber güvenlikçiler ve hackerlardır. Nmap'in kullanım amaçlarına yukarıda da belirttiklerime ek olarak, ağa bağlı herhangi bir bilgisayarın işletim sistemini, çalışan fiziksel aygıt tiplerini, bunların çalışma sürelerini, yazılımların hangi servisleri kullandığını, yazılımların sürüm numaralarını, ağdaki bilgisayarların güvenlik duvarına sahip olup olmadığını, ağ kartının üreticisinin adını öğrenme gibi amaçları ekleyebiliriz.

Nmap'in Kullanım Alanları

Nmap'in kullanım alanlarını sıralayacak olursak;

  • Taranan ağ ve ağdaki sistemler hakkında bilgi sahibi olmak,
  • Ağ topolojisini çıkarmak,
  • Sızma testlerini gerçekleştirmek,
  • Bir ağ kurulurken gerekli yapılandırmaları test etmek,
  • Ağ haritalandırmak, envanter tutmak, bakım yapmak ve yönetmek,

şeklinde sıralayabiliriz.

Nmap Nereden İndirilir?

Nmap, bizzat resmi site olan "nmap.org" adresinden indirilebilir ve Nmap, Windows, Linux, MacOS gibi en popüler işletim sistemlerinde çalışabilmektedir. Ayrıca Nmap, Kali Linux işletim sisteminde yüklü olarak kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.