Otonom Araçlar İçin CERN İle İşbirliği

Volvo, geleceğin teknolojilerinden biri olan otonom araçlar için CERN ile işbirliğine gidiyor.

Ali
Cu, 30/08/2019 - 00:03
Teknoloji
Otonom Araçlar İçin CERN İle İşbirliği

Neredeyse bütün otomobil üreticileri geleceğin teknolojilerinden biri olarak gösterilen otonom araçlarını geliştiriyor. Bu geliştirmeyi yaparken ise bazı şirketler ile işbirliği yapıyorlar.

İşbirliği yapılan şirketler ise genellikle yazılım şirketleri oluyor. Çünkü otonom araç geliştirmek bir yapay zeka geliştirmek anlamına geliyor ve bu alanda uzman olan şirketler ise yazılım şirketleri oluyor.

Volvo da diğer otomobil üreticileri gibi otonom araç geliştiren şirketlerden birisi. Volvo şimdilerde, Autoliv ile ortak girişimleri olan Zenuity'nin Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) ile işbirliği yapmasını planlıyor.

Konuyla ilgili olarak Zenuity CEO'su Dr. Dennis Nobelius, "Yüksek enerjili parçacık çarpışmalarını yürüten CERN gibi bir organizasyonun, çarpışmaların tamamen ortadan kaldırılmasına adanmış bir şirketle çalışabileceğini düşünüyorum" dedi.

Şirket, CERN ile çalışmasındaki amacın araçlardaki büyük veriyi işlemeyi geliştirmek olduğunu söyledi.

Araba kazalarını önlemek ve tamamıyla kaza geçirmeyen otomobiller üretmek amacı güttüklerini söyleyen Zenuity, CERN ile çalışmalarındaki diğer amaçlardan bazılarının ise derin öğrenmenin çalışma hızını arttırmak ve bellek tüketimini azaltmak olduğunu belirtti.

CERN'in, Avrupa Birliği ülkelerinden bilim adamlarını bünyesinde barındıran ve atom altı parçacıklar ile ilgili çalışmalar yürüten bir oluşum olarak, bir otomobil şirketiyle çalışmasının otonom araçların geleceğini etkilemesi muhtemel bir durum olarak görülebilir.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.