Çin, Yerli Yazılımları ve Donanımları Kullanacak

Çin hükümeti, önümüzdeki üç yıl içerisinde tüm devlet kurumlarında yerli yazılımların ve donanımların kullanılmasını planlıyor.

Ali
Pt, 09/12/2019 - 23:50
Teknoloji
Çin, Yerli Yazılımları ve Donanımları Kullanacak

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı, her iki tarafın da farklı hamleler yaparak kendi ülkesinin ve şirketlerinin çıkarlarını savunduğu bir çekişme.

Şimdi Çin, yeni bir hamle yaparak bu mücadeleyi farklı bir noktaya taşıyor. Financial Times'ın sızdırdığı bilgilere göre Çin hükümeti önümüzdeki üç yıl içerisinde tüm devlet kurumlarının yerli yazılımları ve donanımları kullanmasını zorunlu hale getirecek. Financial Times ayrıca, Çin hükümeti tarafından hazırlanan yönergenin özel sektördeki şirketleri kapsamadığını söyledi.

Hükümetin hazırladığı yönerge "3-5-2" olarak adlandırılıyor. Yönergeye göre, 2020 yılında devlet kurumlarında %30 oranında yerli yazılımların ve donanımların kullanılması ve bu oranın 2021 yılında %50 olması planlanırken, 2022 yılında oranın %20 olması planlanıyor ve böylelikle 2022 yılına gelindiğinde Çin artık yabancı ülkelerden gelen hiçbir yazılım ve donanımı devlet kurumlarında kullanmamış oluyor.

Çin'in bu kararları uygulamak istemesindeki amacı ABD ile olan ticaret mücadelesinin yanı sıra güvenlik endişeleri de olabilir.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.