Ay'da Railgun Kullanılabilir Mi?

Ay'dan çıkartılan madenleri ve kaynakları Dünya'ya getirmenin en etkili yolu railgun kullanmak olabilir.

Ali
Sa, 11/06/2019 - 12:41
Teknoloji
Ay'da Railgun Kullanılabilir Mi?

Railgun, klasik silahlara göre farklıdır. Railgun, bir mermiyi elektromanyetik dalgalar kullanarak çok yüksek hızlara çıkartabilir ve çok ileri mesafelere gönderebilir. Ayrıca railgun'ın mermileri barut kullanmaz yani patlayıcı değildir. Ancak bu mermiler ses hızından daha yüksek hızlara çıktığı için çarptıkları yerde bırakacakları hasar çok yüksektir.

Leonard David'in yazısına göre bilim adamları, bu silahın Ay'dan çıkartılan madeni kaynakları Dünya'ya göndermekte kullanılabileceğini düşünüyor. Bu fikir ayrıca Dünya'dan uzaya gerekli ekipmanları göndermeyi de kapsıyor.

Bilim adamları, 1960'lardan beri bu fikri düşünüyor ancak birkaç ülkenin railgun'ı kullanılabilir hale getirmesinden başka bu konuda bir gelişme gerçekleşmiyor.

ABD, Rusya ve Çin'in geliştirmekte olduğu railgun'lar savaşların gidişatını değiştirebilir ve bazı bilim adamlarına göre bu fikir sadece savaşların değil, uzaydaki geleceği de değiştirebilir.

Leonard David'e göre, 1974' yılında Princeton Üniversitesi profesörü Gerard O'Neill tarafından ortaya atılan Ay'dan Dünya'ya kaynak gönderme fikri bugün de olabilirliğini koruyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.