120 Milyon Kullanıcı Verisi Çalındı

Facebook'ta kullanıcılara "test" uygulamaları sunan iki kişi, 120 milyon kullanıcının verilerini çaldı.

Ali
Pa, 10/03/2019 - 23:35
Sızıntılar
120 Milyon Kullanıcı Verisi Çalındı

Facebook'ta kullanıcılara "test" uygulamaları sunan iki kişi, 120 milyon kullanıcının verilerini çaldı.

Facebook'ta hemen hemen herkesin karşılaştığı "test" uygulamaları vardır. Bu test uygulamaları, "senin karakterin hangisi" veya "sen hangi futbolcusun" gibi sorularla kullanıcıları testlere sokmaktadır.

İşte bu test uygulamalarını geliştiren iki Ukraynalı, daha çok Ukrayna ve Rusya kaynaklı Facebook kullanıcılarını hedef alan bir veri sızıntısı gerçekleştirdi.

Gleb Sluchevsky ve Andrey Gorbachov adlı iki kişi, Facebook kullanıcılarını söz konusu testleri yapmaları için tarayıcılarına bir eklenti kurmalarına teşvik ettiler. Kullanıcılar bu eklentileri kurduktan sonra Facebook hesaplarıyla teste giriş yaparlar ve ardından testteki soruları cevaplar ise kullanıcıların tüm verileri artık saldırganların eline geçmiş oluyor.

Saldırganlar daha sonra ise bu verileri bazı reklam şirketlerine satıyorlardı zira söz konusu kişilerin geçen yıl 81.000'i aşkın kullanıcı verisini sattıkları tahmin ediliyor. Ancak toplamda ele geçirilen verilerin 120 milyon Facebook kullanıcısına ait olduğu söyleniyor.

Facebook ise söz konusu iki kişiyi dava ederek karşı hamleyi yapmış oldu. Ayrıca Facebook, test uygulamalarına giriş yapan kullanıcıların kendi istekleriyle giriş yaptıklarını, bu yüzden Facebook'un bundan sorumlu olmadığını belirtti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.