Yeni Fidye Yazılımı: Anatova

McAfee Labs araştırmacıları, Anatova adı verilen ve genellikle oyuncuları hedef alan yeni bir fidye yazılımı keşfetti.

Ali
Ct, 26/01/2019 - 23:55
Güvenlik
Yeni Fidye Yazılımı: Anatova

McAfee Labs araştırmacıları, Anatova adı verilen ve genellikle oyuncuları hedef alan yeni bir fidye yazılımı keşfetti.

Fidye yazılımları son yılların en popüler siber saldırı çeşitlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bunun nedeni olarak ise fidye yazılımlarının kullanıcılara bulaştırılmasının kolay olması ve bulaştıktan sonra kullanıcıların verilerinin şifrelenip, kullanıcılardan fidye talep edilmesi gösterilebilir.

İşte bu fidye yazılımları kervanına bir yenisi daha eklendi. McAfee Labs araştırmacıları tarafından tespit edilen ve "Anatova" adı verilen fidye yazılımı, ABD başta olmak üzere, Belçika, Almanya, Fransa, İngiltere ve Türkiye gibi Avrupa ülkelerinde yaygınlaşmaya başladı.

Araştırmacılar, Anatova'nın genellikle kullanıcıların kanması için bir oyunun veya uygulamanın simgesini kullandığı ve yönetici hakları talep etmek için bir bildirime sahip olduğunu söyledi.

Anatova'nın da benzer fidye yazılımları gibi sistem için kritik olan dosyaları şifrelediğini söyleyen araştırmacılar, bunların şifresinin çözülebilmesi için kullanıcıdan bir miktar fidye talep edildiğini de söyledi.

Son olarak, yeni ortaya çıkmış olan söz konusu fidye yazılımının kim veya kimler tarafından kodlandığının şuan için bilinmediğini söyleyelim.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.