Rusya, Windows'u Bırakıyor

Rusya, askeri sistemlerde ve devlet kurumlarında Windows yerine yerli işletim sistemi kullanmayı planlıyor.

Ali
Ct, 01/06/2019 - 20:30
Güvenlik
Rusya, Windows'u Bırakıyor

Rusya, askeri sistemlerde ve devlet kurumlarında Windows yerine yerli işletim sistemi kullanmayı planlıyor.

Astra Linux adındaki işletim sistemi, Linux tabanlı olarak Rusya'ya bağlı bir şirket olan Rusbitech tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir.

Astra Linux, Rus devleti tarafından alınan kararla 2008 yılından beri geliştiriliyor. Astra Linux ilk başlarda sadece Rusya'nın iç pazarında kullanıma sunulmuştu ancak daha sonra yerel yönetimlerin bilgisayarlarında da kullanılmaya başlandı ve ardından birkaç yıl önce Rus hükümeti tarafından "gizlilik" onayı alan Astra Linux, o zamandan beri devlet kurumlarından yaygınlaşmaya başladı.

Şimdi ise, şu an FSB tarafından onaylı Windows sürümlerini kullanan Rus hükümeti, Federal Teknik ve İhracat Kontrol Servisi tarafından geçtiğimiz ay Astra Linux'a "özel önem" derecesinin verilmesinin ardından bilgisayar sitemlerinde tamamen Astra Linux'a geçiyor.

Ocak 2018'de, Rusya Savunma Bakanlığı askeri sistemlerde Windows'u kullanmayı bırakacaklarını, bunun yerine Astra Linux'a geçeceklerini söylemişti.

Rusya, attığı bu adımlarla tüm devlet kurumlarında yerli işletim sistemini kullanmayı amaçlıyor ve bunu yapmasındaki amaç ise dışarıdan gelebilecek siber saldırılara karşı devlet kurumlarını korumak ve ABD'nin Windows'u istismar ederek Rusya hakkında bilgi toplamasını engellemek.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.