Rus Bankalarını Hacklemek 5 Gün Sürüyor

Siber güvenlik araştırmacıları, bir Rus bankasını hacklemenin ortalama olarak 5 gün sürdüğünü söyledi.

Ali
Çar, 19/02/2020 - 13:48
Güvenlik
Rus Bankalarını Hacklemek 5 Gün Sürüyor

Positive Technologies tarafından yapılan bir araştırmaya göre bir Rus bankasını hacklemenin ortalama süresi 5 gün.

Araştırmacılar ismi açıklanmayan 10 bankada yaptıkları testlerde sosyal mühendislik yöntemleri kullanmadı. Bunun yerine çeşitli güvenlik açıklarından ve parolaların zayıflıklarından yararlandı.

Araştırmacılar, ismi açıklanmayan bankalar üzerinde 18 saldırı simüle etti. Bu saldırı simülasyonlarından sekizi bankanın internet sitesi gibi herkese açık olan sistemler üzerinden gerçekleştirildi. Diğer on saldırı simülasyonu ise bankanın içerisinden gerçekleştirildi yani uzmanlar bankanın içerisinde bir müşteri gibiydi.

Yapılan testler sonucunda parolaların en zayıf nokta olduğu ortaya çıktı. Aslında bu sonuç şaşılacak bir şey değil çünkü çoğu banka müşterisi eğer bankanın şifre politikası izin veriyorsa oldukça basit şifreler kullanabiliyor.

Bu testler, hackerların sekiz bankanın yedisinin yerel ağına internetten erişebileceğini, bir Rus bankasını hacklemenin ortalama olarak 5 gün süreceğini, bankanın içerisinden yapılan saldırılarda ise bu sürenin iki gün olduğunu ortaya çıkarttı.

Bankaların hacklendiği durumlarda kişisel veri kaybının yanı sıra maddi kayıpların yaşandığı sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden bankaların, güvenlik önlemlerini aksatmadan uygulaması gerekmektedir.

Kaynak: E Hacking News

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.