NSA'in Araçlarını, Çin Kullanıyor

Çin istihbaratına bağlı hackerlar, NSA'in siber güvenlik araçlarını Avrupa ve Asya'daki Amerikan müttefikleri ve özel şirketlere saldırmak için kullanıyor.

Ali
Sa, 07/05/2019 - 20:16
Güvenlik
NSA'in Araçlarını, Çin Kullanıyor

New York Times'ın haberine göre, Çin istihbaratına bağlı hackerlar, NSA'in siber güvenlik araçlarını Avrupa ve Asya'daki Amerikan müttefikleri ve özel şirketlere saldırmak için kullanıyor.

Habere göre Symantec araştırmacıları, 2016 yılında NSA'in Çin'e düzenlediği bir siber saldırı sırasında, Çin'in NSA'in kendilerine saldırmak için kullandıkları siber güvenlik araçlarının kodlarına eriştiğini tespit etti.

Haberde, Çin'in NSA'in araçlarını ele geçirmesinin ardından Çinli hackerların, uzay, uydu ve nükleer enerji sektörlerinde faaliyet gösteren birçok ABD şirketine siber saldırılar düzenlediği söylendi.

Symantec araştırmacıları Çinli hackerların, Ağustos 2016'da Shadow Brokers'ın NSA'e ait siber güvenlik araçlarını internete sızdırmasından daha önce bu araçlara eriştiğini tespit ettiklerini söylerken, NSA'in daha önceki yıllarda da İran'a siber saldırı düzenlemek için kullandığı araçların daha sonra ABD'li şirketlere karşı kullanıldığını söyledi.

Symantec'ten Eric Chien, "Araçlarınızın size ve müttefiklerinize karşı sızdırılmayacağını ve kullanılmayacağını garanti edemeyeceğinizi öğrendim" dedi.

Araştırmacılar, Çinli hackerların ele geçirdikleri araçlarla Belçika, Lüksemburg, Vietnam, Filipinler ve Hong Kong'taki bilimsel araştırma kuruluşlarını ve eğitim kurumlarını hedef aldıklarını ve siber saldırılar düzenlediklerini söyledi.

Symantec araştırmacıları hazırladıkları raporda, söz konusu saldırıları gerçekleştirenleri Çin kaynaklı "Buckeye grubu" olarak tanımladı.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.