LinkedIn'i Hacklemekle Suçlanan Kişi Yargılanıyor

ABD'de devam eden bir davada zanlı, Dropbox, Formspring ve LinkedIn'e ait kullanıcı verilerini satmakla suçlanıyor.

Ali
Pa, 12/07/2020 - 02:29
Güvenlik
LinkedIn'i Hacklemekle Suçlanan Kişi Yargılanıyor

ABD'de devam eden bir davada Yevgeniy Nikulin adlı zanlı, Dropbox, Formspring ve LinkedIn'e ait kullanıcı verilerini satmakla suçlanıyor.

Mahkeme duruşmasında sunulan belgelere göre Yevgeniy Nikulin, 3 Mart 2012 - 4 Mart 2012 tarihleri ​​arasında LinkedIn'i hackledi ve şirketin ağından yaklaşık 117 milyon kullanıcı kaydını (Kayıtlar; kullanıcı adı, parola, e-posta gibi bilgileri içeriyordu) ele geçirdi.

Daha sonra Nikulin, 14 Mayıs 2012 - 25 Temmuz 2012 tarihleri arasında, LinkedIn'den elde ettiği verileri de kullanarak 68 milyon Dropbox kullanıcısının verilerini (Kullanıcı adı, parola, e-posta) ele geçirdi.

Nikulin son olarak, 13 Haziran 2012 - 29 Haziran 2012 tarihleri arasında Formspring'i hackleyerek şirketin 30 milyon kullanıcı kaydı barındıran veritabanına erişti.

Şahıs verileri ele geçirdikten sonra, 2015 ve 2016 yıllarında elindeki milyonlarca kullanıcı kaydını diğer hackerlara, hack forumları gibi platformlar üzerinden sattı ve bu satışların ardından söz konusu üç şirket bir suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından Yevgeniy Nikulin, Ekim 2016'da Prag'da tutuklandı.

2018 yılında ABD'ye teslim edilen Yevgeniy Nikulin'in, 2020 yılına kadar birkaç kez hapishane değiştirdiği, soruşturma kapsamında iş birliği yapmayı reddettiği ve bu yüzden mahkemenin, zanlının zihinsel sağlığının kontrol edilmesi isteği üzerine, uzmanlar tarafından zihinsel olarak bir probleminin olmadığının tespit edildiği söylendi.

Zanlının yargılanacağı ilk duruşmanın Mart 2020'de düzenlenmesi planlanırken COVID-19 salgını nedeniyle duruşma ancak geçtiğimiz günlerde başlayabildi.

Duruşmadan aktarılan bilgilere göre Rusya'nın FBI'a verdiği IP adresi bilgileri ve yapılan bazı telefon görüşmeleri gibi deliller doğrultusunda jüri, Yevgeniy Nikulin'i söz konusu şirketlere siber saldırı düzenlemekten suçlu buldu.

Son olarak, Yevgeniy Nikulin hakkındaki hükmün 29 Eylül 2020'de açıklanacağını belirtelim.

Kaynak: ZDNet

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.