"Huawei'nin, Ağ Ürünlerinde Backdoor Var"

ABD'li yetkililer, ağ ve telekomünikasyon cihazı üreticisi Huawei'nin ağ ürünlerinde backdoor bulunduğunu söyledi.

Ali
Çar, 12/02/2020 - 18:15
Güvenlik
"Huawei'nin, Ağ Ürünlerinde Backdoor Var"

ABD'li yetkililer tarafından ağ ve telekomünikasyon cihazı üreticisi Huawei'nin ağ ürünlerinde, şirketin cihazlara gizlice erişmesini sağlayan backdoor olduğu söylendi.

ABD ile Çin arasındaki gerilimlerde sürekli bahsi geçen Huawei, ABD'li yetkililer tarafından sürekli olarak çeşitli "casusluk" iddialarına maruz kalıyor. Huawei ise Çin devleti ile çalışmadığını ve casusluk yapmadığını söyleyerek iddialara cevap veriyor.

Şimdi, ABD'li yetkililer tarafından yeni iddialar ortaya atıldı ve bu sefer yetkililer ellerinde "kanıtların" olduğunu söyledi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, "Huawei'nin, dünya çapında sağladığı ve sattığı sistemlerde hassas ve kişisel bilgilere gizlice erişebildiğini gösteren kanıtlarımız var" dedi.

The Wall Street Journal'da yayınlanan habere göre ABD, Huawei'nin 2009'dan itibaren söz konusu ağ cihazlarına backdoorlar sayesinde erişebildiğini söyledi. Ayrıca yetkililer, backdoorların ilk olarak Huawei'nin 4G için kullanılan ekipmanlarında tespit edildiğini söyledi. Huawei ise söz konusu iddiaları reddetti.

ABD'li yetkililerin iddialarına rağmen dünya kamuoyu, eğer bu iddialar gerçekten doğruysa yetkililerinin ellerindeki kanıtların ortaya çıkmasını istiyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.