BDDK'dan Telefon Dolandırıcılığına Yeni Önlem

BDDK tarafından, "Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında" bir yönetmelik yayınlandı.

Ali
Sa, 19/02/2019 - 23:43
Güvenlik
BDDK'dan Telefon Dolandırıcılığına Yeni Önlem

Telefon dolandırıcılığı, sosyal mühendislik teknikleri kullanılarak gerçekleştirilen ve son dönemlerin en popüler saldırı yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Telefon dolandırıcıları aslında ne bir hackerdır ne de bir sosyal mühendistir. Telefon dolandırıcıları, kurbanlarını genellikle yaşlı insanlardan seçen ve onları bazı sosyal mühendislik teknikleriyle kandıran birer hırsızdan ibarettir.

Telefon dolandırıcılarının hedefleri genellikle kurbanlarının banka hesaplarıdır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da bunun için "Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında" bir yönetmelik yayınladı.

Yayınlanan bu yönetmelik şuan için bir taslak konumunda. Yönetmelik, müşteri temsilcilerine bilgi kısıtlamasından, çağrı merkezlerinde dolandırıcılık eğitimi verilme zorunluluğuna kadar birçok yenilik içeriyor.

Yönetmeliğe göre müşteriler, kimlik doğrulama adımını tamamlamadığı sürece müşteri temsilcileri, müşteriye ait bilgi ve işlem ekranına ulaşamayacak. Müşterinin kimliği doğrulandıktan sonra ise müşteri temsilcileri yalnızca gerekli bilgileri görebilecek.

Yönetmelikte, bankaların müşteri temsilcilerinin sosyal mühendislik saldırılarına karşı eğitilmesi ve böylelikle müşteri temsilcilerinin telefon dolandırıcılarına karşı hazırlıklı olması planlanıyor. Ayrıca bankaların mobil uygulamalarının da çeşitli kimlik doğrulama özellikleriyle donatılması gerecek.

Son olarak yönetmelikte, ATM hırsızlığının önüne geçilebilmesi için ATM'lerin düzenli aralıklarla yetkili kişiler tarafından kontrol edilmesinin zorunlu hale getirilmesi planlanıyor.

Bu yönetmelik sayesinde BDDK, telefon dolandırıcılığının önüne geçmeyi hedefliyor. Eğer yönetmelik başarıyla uygulanırsa, telefon dolandırıcılığına kurban giden insan sayısında bir düşüş yaşanabilir.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.