25 Android Uygulaması Play Store'dan Kaldırıldı

Toplam 2,34 milyon kez indirilen 25 Android uygulamasının, kullanıcıların Facebook hesap bilgilerini ele geçirdiği tespit edildi.

Ali
Çar, 01/07/2020 - 01:51
Güvenlik
25 Android Uygulaması Play Store'dan Kaldırıldı

Siber güvenlik şirketi Evina, Google Play Store'da toplam 2,34 milyon kez indirilen 25 Android uygulamasının, kullanıcıların Facebook hesap bilgilerini ele geçirdiğini tespit etti.

Adım sayacı, video düzenleme uygulamaları, duvar kâğıdı uygulamaları, dosya yöneticileri ve mobil oyunlar gibi pazarlanan bu kötü amaçlı uygulamalar, aynı kişiler tarafından geliştirildi.

Bu uygulamaları indiren kullanıcılar, gerçek bir uygulama gibi söz konusu uygulamaları kullanabiliyordu ancak uygulamaların içerisindeki kötü amaçlı kod, kişinin telefonunda açtığı uygulamaları kontrol ediyordu.

25 Android Uygulaması Play Store’dan Kaldırıldı
Öndeki uygulama, sahte Facebook giriş ekranı. Kaynak: Evina

Eğer açılan uygulama Facebook ise kötü amaçlı kod, yukarıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi gerçek Facebook uygulamasının hemen önünde sahte Facebook giriş sayfasını barındıran bir tarayıcı penceresi açıyor.

Ardından kullanıcı eğer hesap bilgilerini bu ekrana girerse bu bilgiler hackerların kontrolündeki sunucuya gönderiliyor.

25 Android Uygulaması Play Store’dan Kaldırıldı
Kötü amaçlı kod barındıran uygulamalar. Kaynak: Evina

Siber güvenlik şirketi Evina, yukarıdaki tabloda da görülebilen 25 uygulamayı Google'a bildirdiklerini ve uygulamaların Play Store'dan kaldırıldığını söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.